KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 11142211
*
nr 1114 2211
Bertram Schmiterlöw
(1920-2002), Sverige
Etsning, 2 st, Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Flicka, Man, motivet: 24x26, 28x19
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 juni 2017
kl 18:43:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/6 00:15:25
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Läs mer om Bertram Schmiterlöw
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt bertram schmiterlöw etsning etsningar flicka grafik man porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6033 Oljemålning
Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:50
*
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Läs mer om Bertram Schmiterlöw
nr 1114 2211
Bertram Schmiterlöw
(1920-2002), Sverige
Etsning, 2 st, Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Flicka, Man, motivet: 24x26, 28x19
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 juni 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/6 00:15:25 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk mÃ¥lare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.Läs mer om Bertram Schmiterlöw
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt bertram schmiterlöw etsning etsningar flicka grafik man porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6033 Oljemålning
Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:50